Ga naar de hoofdinhoud Ga naar de zoekopdracht Ga naar de hoofdnavigatie

Dankzij jou bloeit de natuur! Onze wildebloemenzaden en inheemse planten vliegen de deur uit en dat is geweldig nieuws voor de biodiversiteit. We werken met man en macht om alle bestellingen zo snel mogelijk te verwerken, maar het zal iets langer duren voordat je pakketje aankomt. Weet dat jouw geduld bijdraagt aan een groenere wereld.

Welke insecten vliegen in het najaar?

Welke insecten vliegen in het najaar?

Zoals je misschien al wel gemerkt hebt, wordt het nu wat rustiger in de bloemenweide. Toch zijn er nog relatief veel vlinders actief. 

Wanneer het lang warm blijft, zijn er vlindersoorten die een derde generatie hebben. Landkaartje, Bont zandoogje, Kleine vuurvlinder en de drie soorten witjes hebben zo’n derde generatie en vliegen nog in de bloemenweide. In grotere bloemenweides kun je ook nog Icarusblauwtjes tegenkomen, met name als de waardplant rolklaver er groeit. Na de eerste nachtvorst sterven deze vlinders. Maar geen nood: voor voortplanting is inmiddels gezorgd!

Vlinders die als vlinder overwinteren, zoals de Dagpauwoog, Gehakkelde aurelia en Kleine vos, vliegen tot in de herfst. Wanneer het te koud wordt om actief te zijn, zoeken zij een plek om te overwinteren. Tegelijk maken Atalanta’s zich klaar om de lange reis naar Zuid-Europa te maken, waar ze de winter doorbrengen. Sommige vlinders zullen het erop wagen om de winter in Nederland door te brengen. Voor deze soorten is late nectar om te ‘tanken’ van levensbelang!

De meeste wilde bijen zijn inmiddels uitgevlogen. Zweefvliegen en hommels vind je nog wel volop in de bloemenweide. De Steenhommel en de Akkerhommel kun je trouwens tot ver in oktober nog tegenkomen.

Al deze laat vliegende insecten ondersteun je het beste door laatbloeiers in de tuin aan te planten of te zaaien. Denk hierbij aan Echte guldenroede, Blauwe knoop, Hemelsleutel, Heelblaadjes, Grote kaardenbol, Koninginnekruid, Wilde bertram, Boerenwormkruid en de havikskruiden, met name Schermhavikskruid en Boshavikskruid.

In september en oktober kun je een deel van de bloemenweide maaien of een deel van de inheemse planten in de tuin afknippen. Laat zeker een deel staan. Overwinterende insecten huizen vaak in of op de stengels. Heb je toortsen, Wilde cichorei, teunisbloemen of Grote kaardebol? Maai deze niet tot in de late winter, de zaden van deze planten dienen als vogelvoer in de winter.

Advies nodig?

Klik hier voor het bloemenweide stappenplan. Kom je er niet uit? Neem dan contact op en vraag het een adviseur.

Andere blog/nieuws artikelen

Andere blogartikelen
  • Dakbloemenweides
    Succesvolle vergroeningsactie met dakbloemenweides
    Mehr lesen
  • Tuinvogeltelling 2025
    Tuinvogeltelling 2025
    Wij telden mee
    Mehr lesen
  • ‘Ik ben een voedselproducerende natuurbeheerder’
    ‘Ik ben een voedselproducerende natuurbeheerder’
    Productief kruidenrijk grasland
    Mehr lesen
  • ‘Zelfs iemand die er weinig verstand van heeft, kan hiermee uit de voeten’
    ‘Zelfs iemand die er weinig verstand van heeft, kan hiermee uit de voeten’
    Gemeentemengsels in de praktijk
    Mehr lesen
  • Greenfluencer 2024
    Greenfluencer 2024
    Jojanneke en Jasper zijn genomineerd
    Mehr lesen
  • Een heggenrevolutie!
    Een heggenrevolutie!
    Heggen spelen een cruciale rol voor biodiversiteitsherstel
    Mehr lesen
  • 'Als beheerder is het belangrijk om je te realiseren dat alles met elkaar verbonden is.'
    'Als beheerder is het belangrijk om je te realiseren dat alles met elkaar verbonden is.'
    Groenbeheer in Westerkwartier
    Mehr lesen
  • Een Friese boerderij met een ideaal
    Een Friese boerderij met een ideaal
    Artikel in de Volkskrant
    Mehr lesen
  • 'Gelukkig is biodiversiteit echt een thema tegenwoordig.'
    'Gelukkig is biodiversiteit echt een thema tegenwoordig.'
    Dijkversterking Wolferen-Sprok
    Mehr lesen
  • Blauwe netwerken
    Blauwe netwerken
    Zo versterk je de blauwe netwerken in de wijk
    Mehr lesen
  • Een geveltuin met inheemse planten
    Een geveltuin met inheemse planten
    Wil je meer vlinders en bijen in je straat? Leg een inheemse geveltuin aan.
    Mehr lesen
  • Cruydt-Hoeck uit Nijeberkoop levert zadenmengsels afgestemd op jouw tuin.
    Cruydt-Hoeck uit Nijeberkoop levert zadenmengsels afgestemd op jouw tuin.
    Artikel in Leeuwarder Courant
    Mehr lesen