Ga naar de hoofdinhoud Ga naar de zoekopdracht Ga naar de hoofdnavigatie
We werken met man en macht om alle bestellingen zo snel mogelijk te verwerken, maar het zal iets langer duren voordat je pakketje aankomt. Weet dat jouw geduld bijdraagt aan een groenere wereld.
Dankzij jou bloeit de natuur! Onze wildebloemenzaden en inheemse planten vliegen de deur uit en dat is geweldig nieuws voor de biodiversiteit. We werken met man en macht om alle bestellingen zo snel mogelijk te verwerken, maar het zal iets langer duren voordat je pakketje aankomt. Weet dat jouw geduld bijdraagt aan een groenere wereld.
Naar de startpagina
Naar de startpagina

Kan ik nu nog een bloemenweide zaaien?

Kan ik nu nog een bloemenweide zaaien? Ben ik niet al te laat? Deze vraag komt momenteel bijna dagelijks bij ons binnen. Door het zeer natte voorjaar zijn veel grondwerkzaamheden, en dus ook het zaaien opgeschoven. Wees gerust, u kunt nog prima een bloemenweide inzaaien. In dit blog meer over zaaitijden voor bloemenweides. 


Het beste moment om een bloemenweide te zaaien was 20 jaar geleden, het één na beste moment is vandaag. (vrij naar een oud Chinees spreekwoord over bomen) 
We maken onderscheid tussen ‘méérjarige bloemenweides’ en ‘éénjarige bloemenweides’. 

Meerjarige bloemenweides 

Meerjarige bloemenweides voor ‘Bloemrijk grasland’ (zoals onze G en M mengsels) kunnen jaarrond gezaaid worden, maar de beste periode is de nazomer, herfst of het voorjaar. Het jaar van inzaaien is bij meerjarige mengsels een ‘investeringsjaar’ en kunnen we weinig bloei verwachten. In tegenstelling tot geselecteerde groentezaden, kiemen wildeplantenzaden niet meteen, maar wachten rustig af tot de juiste natuurlijke omstandigheden zich voor doen. Dit verschilt per soort en kan variëren van enkele weken tot wel een jaar. Vooral de ‘koudekiemers’ zullen pas na de eerstvolgende winter gaan kiemen. Het juiste zaaitijdstip is dus minder van belang, sommige soorten zullen wat langer in kiemrust blijven, maar meestal zien we in het groeiseizoen na een paar maanden al diverse kiemplanten ontstaan. Heb geduld en vertrouw er op dat de natuur wel weet wat ze doet.

Liever niet zaaien als het extreem nat is in de winter, of bij vorst of sneeuw. Op schrale droge gronden kunnen tijdens een zeer droge zomer een deel van de jonge kiemplanten verdrogen. Maar in de praktijk valt het vaak wel mee is de ervaring omdat een deel van het zaad nog niet meteen gekiemd zal zijn. Momenteel zit er nog erg veel vocht in de grond, dus het risico is klein.

Deze meerjarige mengsels kun je prima zaaien in het voorjaar: G1, G2, G4, M1, M4, M5, N1, C1, BW1, WV en G5 
G3 en O1 zijn minder geschikt om in het voorjaar te zaaien.

Eenjarige bloemenweides 

Eénjarige bloemenweides, zoals ons ‘Akkerbloemenmengsel A6’, kiemen snel en bloeien meteen in het jaar van inzaaien. Deze kunnen het beste gezaaid worden in de nazomer of in het voorjaar. Als u in het najaar zaait, dan heeft u bloei in de voorzomer. Als u in het voorjaar zaait, dan zal de bloei iets later in de zomer zijn. Zelfs als u pas eind juni zaait, dan komen akkerbloemen nog prima in bloei in de nazomer, alleen zal de zaadzetting voor het volgende jaar zich dan minder ontwikkelen. Het moment van zaaien is van invloed op welke soorten zich het beste ontwikkelen. Met zaaien in het najaar geeft u de ‘winterannuellen’ zoals Korenbloem een voorsprong. Al u laat in het voorjaar zaait, dan ontwikkelen de warmtekiemers zoals Gele Ganzenbloem zich sterker. U kunt hier dus een beetje mee spelen. Naast A6 kunnen ook B1 en N2 goed gezaaid worden in het voorjaar. 

Kortom:

  • Meerjarige bloemenweides kunnen we jaarrond zaaien, maar liever niet bij extreme nattigheid, vorst of sneeuw. Oppassen voor droogte bij zeer schrale gronden.
  • Éénjarige bloemenweides kunnen we nog zaaien tot medio juni.
een overzicht van onze mengsels vindt u op deze pagina.

Advies nodig?

Klik hier voor het bloemenweide stappenplan. Kom je er niet uit? Neem dan contact op en vraag het een adviseur.

Andere blog/nieuws artikelen

Andere blogartikelen
  • Geveltuinen
    Geveltuinen
    Een aanwinst voor de stad
    Mehr lesen
  • Ecologisch hovenier
    Ecologisch hovenier
    Kracht van streekeigen planten
    Mehr lesen
  • Koester de paardenbloem!
    Koester de paardenbloem!
    27 april 2025: Dag van de Paardenbloem
    Mehr lesen
  • Dakbloemenweides
    Dakbloemenweides
    Succesvolle vergroeningsactie met dakbloemenweides
    Mehr lesen
  • Tuinvogeltelling 2025
    Tuinvogeltelling 2025
    Wij telden mee
    Mehr lesen
  • ‘Ik ben een voedselproducerende natuurbeheerder’
    ‘Ik ben een voedselproducerende natuurbeheerder’
    Productief kruidenrijk grasland
    Mehr lesen
  • ‘Zelfs iemand die er weinig verstand van heeft, kan hiermee uit de voeten’
    ‘Zelfs iemand die er weinig verstand van heeft, kan hiermee uit de voeten’
    Gemeentemengsels in de praktijk
    Mehr lesen
  • Greenfluencer 2024
    Greenfluencer 2024
    Jojanneke en Jasper zijn genomineerd
    Mehr lesen
  • Een heggenrevolutie!
    Een heggenrevolutie!
    Heggen spelen een cruciale rol voor biodiversiteitsherstel
    Mehr lesen
  • 'Als beheerder is het belangrijk om je te realiseren dat alles met elkaar verbonden is.'
    'Als beheerder is het belangrijk om je te realiseren dat alles met elkaar verbonden is.'
    Groenbeheer in Westerkwartier
    Mehr lesen
  • Een Friese boerderij met een ideaal
    Een Friese boerderij met een ideaal
    Artikel in de Volkskrant
    Mehr lesen
  • 'Gelukkig is biodiversiteit echt een thema tegenwoordig.'
    'Gelukkig is biodiversiteit echt een thema tegenwoordig.'
    Dijkversterking Wolferen-Sprok
    Mehr lesen